Dzwon Zygmunta

W dzisiejszym wpisie słów kilka o jednym z najsłynniejszych symboli Krakowa, nierozerwalnie związanym również z historią naszego państwa, o którym uczą się pilnie już dzieci w szkole podstawowej, a następnie odwiedzają go podczas szkolnej wycieczki – Dzwon Zygmunta 🙂

 

W ostatnim czasie mieliśmy okazję usłyszeć bicie dzwonu Zygmunta w środę 25 marca 2020 roku w odpowiedzi na apel ojca świętego Franciszka o wspólną modlitwę w związku z epidemią koronawirusa. Następną okazję usłyszeć nasz królewski dzwon na żywo będziemy mieć już w najbliższą niedzielę z okazji Niedzieli Palmowej, a następnie podczas Świąt Wielkanocnych – w Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną. 

Jeszcze do niedawna dzwon Zygmunt był największym dzwonem w Polsce – od roku 2000 musiał ustąpić pierwszego miejsca dzwonowi “Maryja Bogurodzica” (14777 kg) z bazyliki w Licheniu. Dzwon Zygmunta został ufundowany przez króla Zygmunta I Starego. Jego dźwięki po raz pierwszy rozbrzmiały w roku 1521 a odlany został przez ludwisarza Hansa Behema z Norymbergi. W górnej części kielicha dzwonu widnieje łacińska inskrypcja którą można przetłumaczyć następująco:

BOGU NAJLEPSZEMU, NAJWIĘKSZEMU I DZIEWICY BOGARODZICY, ŚWIĘTYM PATRONOM SWOIM, ZNAKOMITY ZYGMUNT KRÓL POLSKI TEN DZWON GODNY WIELKOŚCI UMYSŁU I CZYNÓW SWOICH KAZAŁ WYKONAĆ ROKU ZBAWIENIA 1520”. 

Dzwon zwany od początku “magna campana regia” czyli “wielki dzwon królewski” dzwoni do dziś podczas najważniejszych świąt oraz w najważniejszych momentach dla naszego kraju. Jego wspaniałe brzmienie możemy usłyszeć dzięki pracy dwunastu dzwonników, którzy cały czas muszą być w gotowości. Np. 2 kwietnia 2005 roku z powodu śmierci papieża Jana Pawła II dzwonnicy stawili się na wieży o godz. 22:37 i dzwonili przez 27 minut – każdą minutą swojej pracy dla uczczenia jednego roku pontyfikatu papieża Polaka. Zasięg słyszalności Zygmunta to około 30 Kilometrów, standardowy czas dzwonienia obecnie to 8 minut. Całkowity ciężar dzwonu wraz z oporządzeniem to 12.600 kg. Rozpędzone serce dzwonu ważące 365 kg przemierza 12 metrów na sekundę. Dźwięk Zygmunta na wieży to około 112-114 decybeli – dzwonnicy nie muszą jednak obawiać się o swój słuch – dzwon wydaje wyjątkowo niskie tony, które nie są w stanie uszkodzić słuchu pracujących przy nim ludzi. Za swoją pracę każdy z dzwonników otrzymuje symboliczne honorarium od proboszcza katedry wawelskiej w wysokości 22 złotych. Aby zobaczyć dzwon Zygmunta należy pokonać najpierw 144 drewniane schody w Wieży Zygmuntowskiej. 144 schody – czy to dużo czy mało? Pozostawiam to Waszej ocenie. Zawsze gdy myślę o tych schodach przypomina mi się pytanie zadane przez jednego z uczniów szkoły podstawowej podczas szkolnej wycieczki: “Proszę Pani, a ile razy dziennie musi Pani wchodzić na te schody jak Pani oprowadza wycieczki?”. No cóż, różnie to bywa 😉 Ale wchodzę zawsze bo i wejść na górę na pewno warto. Wszystkim Wam zobaczenie osobiście dzwonu Zygmunta bardzo polecam.

PS. Bilet wstępu na Dzwon Zygmunta to koszt tylko 14 zł/osoba dla turystów indywidualnych lub 12 zł/osoba dla grup zorganizowanych – przy tym bilet wstępu uprawnia do zwiedzania całej katedry i grobów królewskich. Zwiedzanie najlepiej zaplanować oczywiście z przewodnikiem 😉