Licencjonowany przewodnik po Krakowie – Kamila Grodzicka

KL PLASZOW

Atuty trasy:

- obóz przedstawiony w słynnej “Liście Schindlera”
- wystawa plenerowa dot. topografii i życia obozowego
- relikty cmentarza żydowskiego
- trasa terenowa - zabierz wygodne buty!
- miejsce które porusza i zapada w pamięć

Czas zwiedzania: 2 - 3 godz.

Języki: polski, niemiecki, angielski

Zapraszam na zwiedzanie niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Plaszow jako certyfikowany przewodnik miejsca pamięci KL Plaszow.

Teren niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Plaszow to miejsce pamięci inne niż wszystkie – niewiele oryginalnie zachowanych budowli, relikty cmentarza żydowskiego, pomniki upamiętniające ofiary – to wszystko w otoczeniu natury w środku miasta Krakowa. Zobaczcie jak dzisiaj wygląda teren obozu pokazanego w „Liście Schindlera” Stevena Spielberga, gdzie komendantem był Amon Göth, słynny ze swojej brutalności zbrodniarz wojenny.

Obóz płaszowski został utworzony przez Niemców w październiku 1942 roku początkowo jako obóz pracy przymusowej, do którego kierowano więźniów żydowskich i polskich. Do obozu trafili Żydzi zdolni do pracy po likwidacji krakowskiego getta w 1943 roku oraz Żydzi z likwidowanych gett m.in. w Bochni, Tarnowie, Wieliczce, Rzeszowie, Przemyślu.

W szczytowym okresie swojego funkcjonowania teren obozu obejmował około 80 ha a liczba jego więźniów wynosiła ponad 20 tys.