Obóz Płaszów

Na terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Plaszow można zwiedzać z przewodnikiem wystawę plenerową poświęconą historii tego miejsca. Obóz płaszowski został utworzony przez Niemców w październiku 1942 roku początkowo jako obóz pracy przymusowej, do którego kierowano więźniów żydowskich i polskich. Do obozu trafili Żydzi zdolni do pracy po likwidacji krakowskiego getta w 1943 roku oraz Żydzi z likwidowanych gett m.in. w Bochni, Tarnowie, Wieliczce, Rzeszowie, Przemyślu. To właśnie obóz płaszowski został przedstawiony w filmie Stevena Spielberga „Lista Schindlera”. To w tym obozie komendantem był  Amon Göth, słynny ze swojej brutalności zbrodniarz wojenny.

W szczytowym okresie swojego funkcjonowania teren obozu obejmował około 80 ha a liczba jego więźniów wynosiła ponad 20 tys.

Zapraszamy na oprowadzanie po terenie dawnego obozu płaszowskiego. Zobaczymy oryginalne budynki i ich pozostałości, wysłuchamy historii o najważniejszych miejscach w obozie i osobach z nim związanych.

Czas zwiedzania: około 2-3 H.

The monument of Victims of the Fascism in Cracow